Забудовник вимагає в архітектора «Квітів України» 300 тисяч гривень на судові витрати
Забудовник вимагає в архітектора будівлі «Квіти України» Миколи Левчука 300 тисяч гривень на судові витрати, повідомляють у спільноті «Зберегти Квіти України».
На початку березня суд не задовольнив апеляційну скаргу з авторського права архітектора. За словами активістів, після засідання забудовник як сторона, яка виграла, встановила суму відшкодування – 300 тисяч гривень. Це «звичайна практика», зауважують у спільноті, але кажуть, що не очікували суми, «непідйомної для однієї людини».
Рішення про остаточну суму на власний розсуд ухвалюватиме та сама колегія суддів, яка винесла попереднє рішення на користь забудовника: «Якихось запобіжників або фіксованих коефіцієнтів нема. Могли й мільйон виставити», – кажуть активісти. Вони будуть домагатися зниження суми відшкодування. Засідання, де забудовник вимагатиме суму, відбудеться 10 квітня.
Архітектор Микола Левчук налаштований звернутися до Верховного Суду, бо, на думку активістів й адвокатів, апеляційний суд узагалі не відповів на подані аргументи. Вони вважають, цей кейс відповідатиме на питання «чи є в українських архітекторів права на свої твори?»
«Перші два суди забудовник виграв традиційними методами – навалою сміховинних аргументів і непідтвердженими «доказами» [уже готуємо пост роз’яснення аргументації відмови в суді]. Але Верховний Суд – зовсім інша історія, ці методи там не спрацюють», – коментують активісти.
У спільноті додають, що після того, як забудовники виграли суд першої інстанції, вони не вимагали відшкодування судових витрат і спробували «домовитися по-хорошому». Водночас до цього натякали на те, що архітектора «роздягнуть», якщо він наважиться на судовий процес.
Архітекторові й активістам можна допомогти донейтом на юридичний супровід.
Цей матеріал підготували за підтримки наших читачів
Будинок «Квіти України» збудований у 1980-х роках у стилі модернізм за проєктом архітектора Миколи Левчука. Там розміщувалася оранжерея для флористів і квітковий магазин. Останні десятки років будівля перебуває в приватній власності.
На початку червня 2021 року стало відомо про реконструкцію будинку. Його хочуть перетворити на офісний центр із паркінгом.
12 липня 2021 року екскаватори почали зносити атріум «Квітів» і значно пошкодили фасад. Небайдужі кияни зупинили ці роботи. Будівля отримала охоронний статус пам’ятки архітектури й монументального мистецтва. Але потім було розпочато три судові і щодо доведення авторського права архітектора автентичної будівлі Квітів.
28 липня архітектор «Квітів України» програв у суді про авторське право, суддя ухвалив рішення на користь забудовника. Водночас, поки будівля була захищена статусом пам’ятки, будівельні роботи на ній були заборонені.
У жовтні представників спільноти «Зберегти Квіти України» й «Мапа Реновації», які захищають пам’ятку, почали викликати на допити в ДБР. Активісти сприймають такі виклики як тиск на громаду, залякування й нехтування конституційними правами.
Ми розповідали про архітектурну цінність «Квітів України», а також про людей, які захищають пам’ятку.
Читайте «Нормальні новини» в телеграмі