Україна отримала десять тисяч доз вакцини проти віспи мавп
Україна отримала десять тисяч доз вакцини проти віспи мавп, повідомляє МОЗ.
Це жива вакцина Jynneos, яку також використовують проти натуральної віспи. Виробник – данська компанія Bavarian Nordic.
Вакцина призначена для людей віком від 18 років, які мають високий ризик зараження, як-от медичні працівники. Також людей, які належать до групи ризику, вакцинуватимуть безоплатно. Препарат розподілять і розвезуть до регіонів «відповідно до зібраної потреби».
Повний курс вакцинації проти віспи мавп складається із двох доз з інтервалом 28 днів. Людям, які раніше отримували щеплення проти натуральної віспи, потрібно вакцинуватися лише в тому разі, якщо з часу введення вакцини минуло більше десяти років.
Вакцину передало Управління Європейської комісії з питань готовності й реагування на надзвичайні ситуації у сфері охорони здоровʼя (HERA) у межах EU4Health – програми ЄС з охорони здоровʼя, до якої Україна приєдналась у липні 2022 року.
Цей матеріал підготували за підтримки наших читачів
Віспа мавп – віспоподібне захворювання, що спричинюють віруси родини поксвірусів. Вона подібна до натуральної віспи, проте має меншу летальність і легші симптоми.
Вірус мавпячої віспи передається від тварин до людей. Його вперше виявили в 1958-му в колоніях мавп, звідси й назва. Перший випадок захворювання на мавпячу віспу серед людей зафіксували в 1970 році в Демократичній Республіці Конго. Відтоді захворювання найчастіше траплялося в центрально- й західноафриканських країнах.
Серед симптомів мавпячої віспи – лихоманка, головний біль, біль у м’язах, виснаження, а також набряк лімфатичних вузлів. За 1–3 дні (іноді більше) після появи лихоманки у хворих з’являються висипання, найчастіше спершу на обличчі, а потім – на інших частинах тіла.
Інкубаційний період для мавпячої віспи зазвичай становить 7–14 днів, захворювання може тривати 2–4 тижні.
Імовірність поширення в Україні вірусу мавпячої віспи дуже мала, заявляв головний санлікар Ігор Кузін наприкінці травня 2022 року. Але вже у вересні лабораторно підтвердили перший випадок, а після цього – ще кілька. Водночас хвороба не має «ендемічного потенціалу», зазначав Кузін.
The Village Україна пояснювали, чи схожа мавпяча віспа на вітряну або натуральну, чому вона не стане «новим ковідом» і хто в групі ризику.
Наприкінці листопада 2022 року ВООЗ рекомендувала нову назву для віспи мавп через «расизм і стигматизацію».
Читайте «Нормальні новини» в телеграмі