Будівлю «Квіти України» позбавили статусу пам’ятки (доповнено)
Будівлю «Квіти України» позбавили статусу пам’ятки архітектури й монументального мистецтва, повідомляє спільнота «Зберегти Квіти України».
Окружний адміністративний суд міста Києва ухвалив рішення на користь забудовника, скасувавши наказ Мінкульту й департаменту охорони культурної спадщини КМДА про внесення павільйону «Квіти України» до реєстру пам’яток.
«Квіти України» більше не пам’ятка, не має охоронного статусу, на забудовника більше не діє припис Мінкульту про заборону будівельних робіт. Кілька кроків – і він знов зможе повернутися до своєї фантазії про скляний офісний центр», – пишуть активісти.
У своєму позові проти Мінкульту й ДОКС забудовник використав оцінку експертів комунального закладу «Центр консервації предметів археології», які заперечили цінність й унікальність будівлі, а також заявили, що вона не відповідає критеріям пам’ятки. Водночас ця установа підпорядковується департаменту охорони культурної спадщини, відзначили захисники будівлі.
ГО «Зберегти Квіти України» буде «шукати юридичні шляхи вирішення цієї ситуації», а також закликає Мінкульт і ДОКС подати апеляційну скаргу на рішення суду.
Останне «коло захисту» будівлі – це її арешт у кримінальній справі за самоправство. Кримінальне провадження відкрили після подання близько тисячі заяв від містян, які були об’єднані в одну. У межах цієї справи накладено арешт на будівлю, ним також заборонені будь-які будівельні роботи із нею.
UPD. «Квіти України» залишаються пам’яткою культури й мають охоронний статус станом на 6 грудня, переконують у Мінкульті.
Там кажуть, що розгляд справи в Окружному суді відбувся за правилами спрощеного провадження, учасників справи не повідомили. Тому відповідно до закону Мінкульт чекає рішення суду, щоби подати апеляційну скаргу щодо скасування свого наказу від серпня 2021 року:
«Ми наголошуємо, що припис МКІП було видано правомірно та з дотриманням норм закону «Про охорону культурної спадщини» відповідно до повноважень МКІП. Відповідно до частини другої статті 30 Закону приписи органів охорони культурної спадщини є обов’язковими для виконання всіма юридичними й фізичними особами», – зазначили в Мінкульті.
Цей матеріал підготували за підтримки наших читачів
Будинок «Квіти України» збудований у 1980-х роках у стилі модернізм за проєктом архітектора Миколи Левчука. Там розміщувалася оранжерея для флористів і квітковий магазин. Останні десятки років будівля перебуває в приватній власності.
На початку червня 2021 року стало відомо про реконструкцію будинку. Його хочуть перетворити на офісний центр із паркінгом.
12 липня 2021 року екскаватори почали зносити атріум «Квітів» і значно пошкодили фасад. Небайдужі кияни зупинили ці роботи. Будівля отримала охоронний статус пам’ятки архітектури й монументального мистецтва. Але потім було розпочато три судові справи: проти статусу пам’ятки, проти активіста з ініціативи «Зберегти Квіти України» і щодо доведення авторського права архітектора автентичної будівлі Квітів.
28 липня архітектор «Квітів України» програв у суді про авторське право, суддя ухвалив рішення на користь забудовника. Водночас, поки будівля була захищена статусом пам’ятки, будівельні роботи на ній були заборонені.
У жовтні представників спільноти «Зберегти Квіти України» й «Мапа Реновації», які захищають пам’ятку, почали викликати на допити в ДБР. Активісти сприймають такі виклики як тиск на громаду, залякування й нехтування конституційними правами.
Ми розповідали про архітектурну цінність «Квітів України», а також про людей, які захищають пам’ятку.
Читайте «Нормальні новини» в телеграмі