Кабмін відповів на петицію щодо скасування реорганізації «Довженко-Центру», яка набрала 25 тисяч підписів у середині вересня.

Автор петиції вважає, що реорганізаця або ж передача колекції національного кіноархіву до «фейкової установи» – це фактична ліквідація центру. А це, зі свого боку, «величезний удар по культурній спадщині й міжнародному іміджу української влади, особливо під час війни, коли Україна в крові виборює власну ідентичність».

У відповідь в уряді зазначили, що «Довженко-Центр»  неприбуткове підприємство й не покриває всі видатки за кошт доходів, витрати перевищують обсяги державного фінансування. Також у Кабміні вважають, що центр не є архівною установою й фільмофондом, а лише зберігачем фільмофонду.

Кабмін пропонує зробити правонаступником майнових і немайнових прав «Довженко-Центру» «Українську кіностудію анімаційних фільмів» («Укранімафільм»), яку ліквідували у 2019 році та приєднали до центру.

Там також додали, що всіх працівників «Довженко-Центру» мають влаштувати на роботу на аналогічні посади на трьох підприємствах, що створять замість центру. Крім того, обіцяли додатково опрацювати питання, порушені в петиції, «враховуючи значний суспільний інтерес».

Цей матеріал підготували за підтримки наших читачів


«Довженко-Центр» – найбільший кіноархів України. У структурі центру також діють фільмофонд, Музей кіно, видавництво, книгарня, простір «Сцена 6», кінолекторій і єдина в Україні кінокопіювальна лабораторія з цілісним плівково-цифровим циклом.

У 2022 році «Довженко-Центр» перейшов у підпорядкування Держкіно (попри те, що в центрі просили цього не робити). До цього, від моменту створення в 1994-му, центр підпорядковувався Міністерству культури.


Улітку 2022 року Держкіно видало наказ про реорганізацію «Довженко-Центру». У самому «Довженко-Центрі» вважають, що це де-факто означає ліквідацію національного кіноархіву. Наказ передбачає, що всі фільми з колекції й майно треба передати державній установі «Науковий центр кінематографії України». Крім того, зі структури центру має бути виокремлено ДП «Українська анімаційна студія», якій передуть авторські права на українську анімацію.

У Держкіно заявили, центр є лише зберігачем фільмофонду, а не самим фільмофондом, а наказ не передбачає ліквідацію центру, а «лише його реорганізація». На думку, Держкіно це рішення дозволить «Довженко-Центру» «приділити більшу увагу розвитку музейної справи та кінокультури».


Мінкульт, якому раніше підпорядковувався «Довженко-Центр», заявив, що стурбований загрозою цілісності його колекції, й ініціював обговорення з Кабміном долі цієї інституції.

Проти «реорганізації» «Довженко-Центру» виступили культурні інституції й представники кіноспільноти. Звернення до президента оприлюднила Асоціація європейських кіноархівів.

Після оприлюднення наказу зʼявилися припущення, що справжня мета «реогранізації» віддати під забудову будівлю центру. Однак забудовник A Development стверджує, що не планує ТРЦ на місці «Довженко-Центру».

Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради наприкінці серпня рекомендував Кабміну й Держкіно скасувати наказ про реорганізацію «Довженко-Центру».

 Читайте «Нормальні новини» в телеграмі