У першому читанні схвалили законопроєкт «Про медіа». Що він передбачає й за що його критикують
Верховна Рада України в першому читанні ухвалила законопроєкт «Про медіа». У вересні Єврокомісія має надати свій висновок, а вже після відбудеться голосування в другому читанні.
Закон повинен урегулювати діяльність ЗМІ, блогерів і вебплатформ, а також пропонує розширити повноваження Нацради з питань телебачення та радіомовлення. Цей закон повинен відповідати вимогам Аудіовізуальної директиви ЄС.
Ухвалення цього закону – один із необхідних кроків для вступу України в Європейський Союз. Також він передбачає «посилення юридичного захисту на інформаційному фронті», пояснює міністр культури Олександр Ткаченко.
Водночас деякі депутати й активісти вважають, що законопроєкт містить «небезпеки розмінування культурного кордону з Росією», пише нардеп Володимир Вʼятрович.
За його словами, у першому читанні голосували, зокрема, і за ці зміни:
- скасування заборони на трансляцію фонограм, аудіограм і кліпів російських співаків;
- нівелювання переліку осіб, які несуть загрозу нацбезпеці та захищає Україну від фільмів, серіалів, концертів, гастролей за участі осіб, що підтримують російську агресію;
- зниження рівня контролю за українською мовою фільмів, «безкарне порушення» 10% квоти на українські пісні на радіо;
Вʼятрович додає, що законопроєкт у такому вигляді робить недієвими норми, які забороняють позитивне висвітлення органів влади держави-агресора.
Голова Національної спілки журналістів Сергій Томіленко зазначив, що в НСЖУ пропонують спочатку імплементувати європейську директиву про аудіовізуальні сервіси й попрацювати над політичною незалежністю Нацради з питань телебачення і радіомовлення.
«Схвалення в першому читанні законопроєкту про медіа – це крок назад від стандартів свободи слова, до якої ми звикли в Україні», – підкреслив він.
За словами очільника НСЖУ, у цьому законопроєкті лише 10% – це директива ЄС, а 90% – українські новації. «На жаль, у нинішній редакції законопроєкт «Про медіа» може стати гальмом європейської інтеграції замість того, щоби стати перемогою», – пише Томіленко.
Цей матеріал підготували за підтримки наших читачів
Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт №7398, що передбачає обовʼязкове будівництво укриттів у нових спорудах.
Читайте «Нормальні новини» в телеграмі
обкладинка: Олександр Ткаченко