В обіг потрапили пошкоджені банкноти з окупованих територій. Що з ними робити
У Нацбанку попередили про небезпеку потрапляння в готівковий обіг банкнот з окупованих територій, які були навмисно пошкоджені банками після початку повномасштабного вторгнення. Це гроші, які були викрадені окупантами або мародерами із захоплених відділень банків.
Термінали самообслуговування iBox та інших термінальних мереж масово поповнюють 500-гривневими купюрами, які виведені з обігу в сховищі «Ощадбанку» в Херсоні, повідомляв співзасновник Monobank Олег Гороховський.
Чому і як банки могли пошкодити банкноти
У разі, якщо банк не може вивезти готівку через бойові дії, він повинен пошкодити банкноти, щоб зробити їх неплатіжними.
Банки можуть просвердлювати банкноти, роблячи в них кілька рівних отворів. Також є інші способи пошкодити купюру: обрізати не менше 50% від загальної площі банкноти або знищити її; розрізати навпіл або на три частини; пошкодити спеціальними розчинами чи іншими речовинами із зафарбовуванням не менше 50% загальної площі банкноти.
До Нацбанку вже надійшли на дослідження від банків банкноти з трьома-чотирма просвердленими отворами. Найімовірніше, цю готівку викрали з відділень українських банків на тимчасово окупованих територіях. А в обіг її намагаються поширити, щоб дестабілізувати ситуацію у фінансовій сфері.
Що робити з пошкодженими банкнотами
Бізнес і громадян закликають бути пильними. Якщо під час готівкового розрахунку вам дають пошкоджену банкноту, не потрібно приймати її – варто відмовитися й попросити іншу.
Доречно також буде повідомити про розповсюджувачів таких банкнот Національній поліції України, кажуть у Нацбанку.
Пошкоджені банкноти під час дії воєнного стану обміну не підлягають, їх вилучають для досліджень без відшкодування вартості.
Нацбанк рекомендує віддавати перевагу безготівковим операціям, які є безпечнішими в умовах воєнного стану.
Цей матеріал підготували за підтримки наших читачів
Читайте «Нормальні новини» в телеграмі