Як вагітним українкам отримати медичну допомогу за кордоном
У Європі вагітним українкам, які виїхали через війну і звернулися за прихистком, надають безоплатний супровід вагітності, медичні послуги під час пологів та післяпологовий догляд, повідомляє МОЗ.
Як отримати ці послуги
Для того, щоб отримати ці послуги, треба стати на облік та оформити місцевий аналог української обмінної карти.
Щоб стати на облік для медичного супроводження вагітності, як правило, потрібно мати медичну страховку. Хоча в певних випадках, це не є обовʼязковою умовою. Приймання пологів та надання швидкої медичної допомоги вагітним є доступними і безоплатними навіть без страхування, а також документів про надання тимчасового захисту на території країни.
У МОЗ кажуть, що краще мати із собою медичну картку від лікаря з України з даними про вагітність та стан здоровʼя, результатами аналізів. Їх можна перекласти і надати спеціалісту, який вестиме вагітність.
Якщо такої документації немає, місцевий лікар призначить аналізи та дослідження.
Польща
У Польщі вагітні українки мають право на безоплатне ведення вагітності, пологи та догляд за новонародженим в державних медичних закладах, які мають контракт з NFZ (Національним фондом охорони здоров’я). Під час першого візиту вагітну жінку поставлять на облік, створять польській аналог картки обліку вагітної та закріплять за нею соціально-сімейну акушерку, яка буде допомагати як вагітній жінці, так надалі й дитині.
Литва
Литва надає повністю безоплатну медичну допомогу під час вагітності та пологів, яка охоплює будь-яке необхідне лікування: для матері та плода під час вагітності, для матері та дитини під час пологів у медичному закладі (але не вдома) та в післяпологовий період. Під час вагітності передбачені щонайменше шість оглядів у гінеколога, а також УЗД та інші аналізи. Також вагітна має можливість пройти безоплатний огляд окуліста і стоматолога.
Франція
У Франції вагітні українки мають стати на облік до акушера-гінеколога до кінця першого триместру вагітності або щойно прибудуть до Франції, якщо термін вагітності вже більший. Ведення вагітності здійснюється в державних лікарнях, у Центрах захисту матерів та дітей (PMI), у лікарів приватної практики в оздоровчому центрі або в приватній клініці.
Усі аналізи, дослідження та консультації, препарати для вагітних (зокрема деякі вітаміни) безоплатні. Також за рецептом можна отримати безоплатно компресійні панчохи та бандаж.
Вагітна має заздалегідь обрати лікарню, де буде народжувати (обрати лікаря неможливо, пологи прийматиме черговий акушер). У Франції пологи безоплатні навіть у приватних клініках. Тут можуть пропонувати більш комфортні умови (наприклад, одномісну палату), проте державні зазвичай мають краще медичне оснащення.
Якщо дорога до пологового будинку займає понад 45 хвилин, за страховкою можна отримати житло ближче строком на пʼять ночей до пологів або більше. Детальніше – тут.
Велика Британія
Під час вагітності та після народження дитини у Великій Британії пацієнтка має право на безоплатну медичну допомогу – її організовує сімейний лікар. Послуги охорони материнства охоплюють догляд від початку вагітності до часу виписки з-під догляду акушерки. Для цього важливо звернутися до акушерки або до сімейного лікаря якомога раніше.
Українки також мають право на допомогу патронажної медсестри – кваліфікованої медсестри або акушерки, яка пройшла додаткову підготовку і допомагає дітям до пʼяти років залишатися здоровими.
Детальніше тут. Про вагітність та пологи в Шотландії тут.
Іспанія
В Іспанії безоплатні медичні послуги для вагітних можна отримати у місцевому медичному центрі (Centro de salud або centro de asistencia primaria, CAP) або у лікаря загальної практики (médico de cabecera). При цьому є можливість обрати лікаря.
У багатьох клініках є громадська акушерка, яка організовує щомісячні допологові приймання. Спостереження записуються у паспорт матері (cartilla de embarazo).
Румунія
За медичними послугами під час та після вагітності в Румунії українки можуть звертатися до сімейного лікаря, лікаря-акушера в амбулаторії або акушера. Усі послуги для майбутніх українських мам безоплатні. Акушер та сімейний лікар можуть також запропонувати консультації та навчання щодо здорової вагітності, годування грудьми та виношування дитини.
Чехія
Для отримання спостереження вагітності у Чехії жінка має стати на облік гінеколога. Допомога вагітним та породіллям є безоплатною за наявності медичного страхування. Вибрати пологовий можна незалежно від місця проживання. У більшості пологових будинків необхідно зареєструватися на 14+ тижні вагітності, в деяких закладах це можна зробити онлайн.
Якщо жінка народила до отримання візи тимчасового захисту, витрати на медичну допомогу будуть відшкодовані страховою тільки у випадку готовності візи протягом 30 днів. Її новонароджена дитина має право на безоплатну медичну допомогу протягом 30 днів до отримання своєї візи. Проте для отримання безоплатної медичної допомоги потрібно відразу оформити страхування на дитину (протягом восьми днів від народження).
Для дитини потрібно обрати педіатра – до або відразу після пологів. Інструкція щодо процедури реєстрації доступна на цьому сайті.
Більш детально про медичну допомоги в країнах Європи можна почитати тут.
Цей матеріал підготували за підтримки наших читачів
В Україні спростили отримання лікарняного для вагітних українок, які через збройну агресію Росії виїхали за кордон (тепер його можуть відкрити дистанційно). Ми розповідали, де вагітним отримати допомогу під час пологів на території Україні в умовах воєнного стану.
Читайте «Нормальні новини» в телеграмі