Шевченківський районний суд міста Києва не задовольнив позов про порушення авторських прав архітектора «Квіти України» Миколи Левчука.

«Зберемо думки до купи й напишемо, що далі», – кажуть активісти, які разом з архітектором і юристами намагаються вберегти будівлю від нового власника. Останній у червні 2021-го вирішив переробити її на офісні приміщення, частково демонтувавши фасад. 

Архітектор й активісти борються за відновлення автентичного вигляду будівлі.

Фото: Ксенія С.

Забудовник у суді заявляв, що авторські права належать не Левчуку, а інституту «Київпроєкт», у якому він працював над будівлею; що демонтаж частини будівлі був обумовлений раптовою аварійністю; а також, що автор будівлі втратив авторські права, коли не погодив реконструкцію, розповідали активісти.


Будинок «Квіти України» збудований у 80-х роках у стилі модернізм за проєктом архітектора Миколи Левчука. Там розміщувалася оранжерея для флористів і квітковий магазин. Останні десятки років будівля перебуває в приватній власності.

На початку червня 2021 року стало відомо про реконструкцію будинку. Його планували перетворити на офісний центр із паркінгом. Під час підготовчих робіт забудовник обрізав плющ на будинку, а 12 липня почав демонтувати фасад. У відповідь на це активісти розібрали паркан, заблокували техніку та влаштували цілодобові чергування біля будинку.

13 липня на «будинок з плющем» наклали арешт на період досудового розслідування.

20 липня власник будинку знову почав встановлювати паркан, але 28 липня КМДА його демонтувала.

Фото: «Зберегти Квіти України»

3 серпня будівля отримала статус щойно виявленого об’єкта культурної спадщини, а 6 серпня міністр культури Олександр Ткаченко підписав указ щодо визнання будинку «Квіти України» пам’яткою архітектури, монументального мистецтва місцевого значення. Цей статус означає, що її не можна зруйнувати або перебудувати, а можна тільки реставрувати.

Паралельно архітектор «Квітів» Микола Левчук подав позов до суду проти нового власника й автора концепції реконструкції про порушення своїх авторських прав і про відшкодування моральної (нематеріальної) шкоди. Активісти й архітектор борються за відновлення автентичного вигляду будівлі.

25 жовтня 2021 року Київський апеляційний суд залишив заборону на будь-які будівельні роботи з «Квітами». Однак ця вимога мала діяти на час досудового розслідування, тобто до рішення у справі про порушення авторських прав, яке мав ухвалити Шевченківський районний суд міста Києва.

Засідання в цій справі неодноразово переносили. Перше – двічі, воно відбулося в листопаді 2021-го. Друге мало відбутися в лютому, але зрештою його провели 23 липня, після чого суддя мав вивчити докази й ухвалити рішення.

Читайте більш детально про історію будинку і його архітектурну цінність, також про людей, які виходили на акції протестів.

 Читайте «Нормальні новини» в телеграмі