80% українців відчувають гордість за свою країну. Пів року тому їх було удвічі менше – опитування
80% українців відчувають гордість за свою країну. Пів року тому, в серпні 2021 року, домінувала емоція суму, гордість відчували більш ніж удвічі менше українців (34%), йдеться в опитування соціологічної групи «Рейтинг».
Зараз сум щодо України відчувають 32%, радість – 20%, страх – 16%, гнів – 11%, зацікавленість – 6%. Радість дещо більше відчувають мешканці центру країни та молодь, страх найчастіше фіксують у жителів східої України. Байдужість та сором щодо країни практично відсутні у респондентів.
- Також порівняно із серпнем зросла кількість опитаних, які самоідентифікують себе як громадяни України (з 75 до 98%) та як «європейці» – з 27 до 57%. Тих, хто говорить про себе як про «радянську людину» – 7% (раніше був 21%).
- Абсолютна більшість (91%) не підтримують тезу, що «росіяни та українці – це один народ». Тих, хто має таку думку, сьогодні лише 8%, переважно це мешканці сходу та старші опитані.
- За останній місяць у півтори рази зросла кількість тих, хто вважає, що відновлення дружніх відносин українців з росіянами є взагалі неможливим (з 42% до 64%). 22% вважають, що це може статися не менше, ніж через 20-30 років. Тих, хто бачить таке примирення у перспективі до 15 років, – близько 10%.
- Близько 80% респондентів беруть участь у захисті країни. 45% респондентів допомагають захисту країни фінансово (у березні 2022 – 39%). Волонтерством та допомогою цивільним та військовим займаються 35%, беруть участь у інформаційному спротиві – 18%, працюють в критичній інфраструктурі – 13%, беруть участь в теробороні – 3% чи як військові – 3%. Чверть не мають змоги допомагати.
- Зросла кількість тих, хто працює під час війни, їх зараз 58% (у березні було 46%). В цілому 29% працюють у звичайному режимі, 26% – частково або віддалено, 3% – почали працювати на новій роботі. 41% втратили роботу на час війни.
- Змінити місце проживання довелося 20% дорослого населення. Найбільше тих, хто був змушений виїхати з місця проживання, у східних регіонах (46%). Також більше виїхало молоді (31%), старшим важче покинути свою домівку (13%). Третина з тих, хто покинув домівку, планують повертатись вже найближчим часом, чверть – ще трохи почекають. Близько 40% висловлюють готовність повернутися, але тільки після закінчення війни.
Опитування проводили 6 квітня серед 1200 повнолітніх респондентів віком у всіх областях, крім тимчасово окупованих територій, методом САТІ (телефонні інтерв'ю з використанням комп'ютера).
Читайте «Нормальні новини» в телеграмі