Інтерв'юЯк вакцинуватимуть від COVID-19 і коли стихне епідемія. Коротко переказуємо інтерв’ю з міністром
Про вакцину, ПЛР-тестування та збільшення кількості ліжок для хворих
Міністр охорони здоров’я Максим Степанов в інтерв’ю для проєкту «Зе Інтерв’юер» розповів, як українців вакцинуватимуть від COVID-19 і як Міністерство охорони здоров’я збирається збільшувати кількість ліжок для хворих на коронавірус. Ми послухали інтерв’ю та коротко записали головне.
Коли міністр чекає спаду захворюваності
Мені здається, що така напружена ситуація другої хвилі буде продовжуватися до березня. Це не означає, що до березня щодня буде зростати [кількість хворих], але зростати буде ще 100% довго. Це все ж таки респіраторна хвороба, а в березні починається спад респіраторних хвороб, які мають сезонність. Коронавірус довів, що в нього сезонність не така, як у звичайного грипу, але все ж таки влітку в нас була менша цифра. По-друге, це прогнози наших і закордонних спеціалістів-епідеміологів.
Яку вакцину від COVID-19 буде використовувати Україна
Ми не можемо говорити про російську вакцину, тому що вона не пройшла всі стадії випробування, це дуже важливо. У світі встановлені відповідні стандарти випробування лікарського засобу, бо він прямо впливає на життя людини. Якщо ми говоримо про вакцини, там є три стадії клінічних випробувань. Третя стадія клінічних випробувань застосовується на великій кількості добровольців, 50–60 тисяч людей різних вікових груп, з різним анамнезом життя, для того, щоб довести безпечність цієї вакцини.
Ця третя стадія, така важлива, у росіян проведена не була. Вони просто зареєстрували [вакцину] й зараз проводять третю стадію. Про що ми говоримо? Не існує такої вакцини. Усі решта світових компаній, з якими ми ведемо перемовини, зараз проходять третю стадію клінічних випробувань вакцини.
Те, що ми знаємо: є російська компанія «Спутник», є Astrazeneca разом з Оксфордським університетом (це Велика Британія), є Moderna американська, є китайські компанії Biontech і Pfizer. Вони всі закінчують третю стадію клінічних випробувань. Як тільки вона буде зроблена, відразу після реєстрації ми можемо говорити про те, що є вакцина, яка може безпечно використовуватись в Україні. Зі всіма компаніями ми в постійних перемовинах, щоб відразу після реєстрації могли здійснити закупівлю цих вакцин.
Скільки українців зможуть отримати вакцину
Є глобальна ініціатива Covax, Україна приєднана до неї. Згідно з усіма домовленостями ми повинні отримати кількість вакцини для вакцинації 20% наших громадян, це приблизно 8 мільйонів. Це перша частина.
Якщо ми говоримо про Astrazeneca, то треба розуміти, що є політична складова. Перемовини щодо вакцин проводяться на найвищому рівні. Наприклад, президент країни, перебуваючи у Великій Британії з візитом, під час перемовин із прем’єр-міністром Великої Британії також піднімав питання щодо доступу до певної кількості поставки цих вакцин в Україну.
Ніхто не знає, як COVID буде себе поводити через пів року, через рік. Або він зійде на ні, як той же грип H1N1, який у нас був у 2009 році, або ні. По-друге, будь-яка вакцина від COVID-19 не буде такою, що один раз зробив щеплення й це на все життя. У кращому разі буде рік.
Як МОЗ збирається збільшити кількість ліжок
У нас на сьогодні є 52 тисячі ліжок. Те, що ми виділили під COVID, – це 30% від усього ліжкового фонду. Водночас інші хвороби в нас не зробили канікули.
Десь 20–22 тисячі ліжок ми можемо ще додати безпосередньо в лікарнях. Вийде приблизно 70 –75 тисяч. Але згідно зі швидкістю заповнення наших лікарень (за тиждень – + 3 500 хворих, які одночасно перебувають у лікарнях) і розповсюдження COVID, можемо так само повністю заповнити ці ліжка. Тоді почнеться колапс медичної системи. З огляду на це ухвалили рішення щодо початку розгортання мобільних шпиталів не в лікарнях.
Зараз ми зменшили термін [перебування хворого в лікарні], це теж дуже важлива річ: зараз у середньому 11 днів, було 13. Багато людей, одразу коли тільки з’явився COVID, починають дуже турбуватися й хочуть у лікарню. Водночас іноді показань для госпіталізації в лікарню просто немає.