ГідВікенд у мазанці: 8 етносадиб, де можна відпочити від міського побуту
Столітні хати, автентичні печі, глиняний посуд та українські традиції
Редакція The Village Україна розповідає про місця, де можна відпочити, як у селі в бабусі. Це етносадиби – відреставровані столітні хатини, що пахнуть глиною і травами, де збереглися автентичні печі, а стіни прикрашені вишитими рушниками. У добірці є будинки, де поєднали автентику й сучасні зручності, а також хатини без жодних шпалер, кондиціонерів і пластику.
Цей матеріал підготували за підтримки наших читачів
- «Хата біля річки»
Маліївка, Хмельницька область
«Місце для відпочинку і мистецьких тусовок» облаштували у глиняній хаті в селищі Маліївці, що в Хмельницькій області. Власники садиби кажуть, що в Маліївку їдуть за тишею, спокоєм, зорями та прохолодою джерельної води, а також за усамітненням із друзями та рідними.
Будинку понад 100 років. Це традиційна подільська «хата на дві половини». У ній дві кімнати, дві грубки та дві печі, є одне односпальне та два двоспальні ліжка. У хатинці пахне глиною та сушеними травами, кажуть власники. Щоби зберегти автентичність, залишили традиційну глиняну підлогу – долівку.
На вулиці в окремому приміщенні обладнана літня кухня, є електрична плита, а також сучасна вбиральня з душем.
На території садиби є чан на дровах, вода до якого потрапляє прямо з підземного джерела. Неподалік розташований палац Орловських, збудований у 18 столітті.
скільки: 1500 гривень за добу
- «Бабусина хатка»
Ліпляве, Черкаська область
«Бабусина хатка» – це садиба з двох хатин у селищі Ліпляве на Черкащині. У першій хатинці, що збереглася з 19 століття, можна скуштувати хліб, приготований у 130-літній печі, дізнатися про тогочасний побут українців. Водночас це не музей, а місце, куди можна приїхати, як до бабусі в гості, де зберігають «камерність та індивідуальність», кажуть власники хатинки.
Навпроти розташована хатина, у якій можна заночувати, її відкрили в січні 2023-го. Стареньку сільську хату не намагалися перетворити на п’ятизірковий готель, а лише підкреслили її «первозданну красу», розповідають власники будинку.
Будиночок розрахований на чотирьох гостей. Усередині облаштували дві спальні кімнати, кухню-їдальню та ванну кімнату з душем. До хатинки підведені всі комунікації, також є інтернет. На подвір’ї обладнали місце для приготування їжі та розведення багаття.
Неподалік від садиби – ліс та озеро, а за два кілометри – водосховище та Канів. Дещо далі – озеро Бучак і Трахтемирівський півострів.
скільки: 1300 гривень за добу
- «Мальва озерна»
Миколаївка, Черкаська область
Екосадиба розташована в селищі Миколаївка в Черкаській області, поряд із річкою Рось. Тут пропонують відпочинок у тиші біля води на просторій території. Є дві хатини, одна з яких «захована» між ставком і пагорбом із яблуневим садом.
У хатинах використали оздоблення з натуральних матеріалів: дерева, глини, вапна. Відновили антикварні меблі, зберегли піч, лежанку та груби. Натомість обіцяють, що не буде жодних шпалер, кондиціонерів, пластику й інших штучних продуктів.
Перший будинок розрахований на шість-вісім людей. У ньому облаштували два двокімнатні номери з вітальнею-спальнею й кухонним куточком. Другу хатину на чотирьох людей описують як приклад побуту заможної сільської родини. Це господа зі збереженими хазяйськими будовами. Гордістю оселі називають піч і лежанку. Працює плита на дровах і пічне опалення.
У садибі готують традиційні страви, які подають у глиняному посуді, є вегетаріанські опції. Також можна замовити органічні овочі з теплиці.
скільки: від 600 до 2600 гривень за добу
- «Цікава садиба»
Верховина, Івано-Франківська область
«Цікаву садибу» власниця Оксана Сусяк описує як «світ творчості та гуцульського побуту». На території садиби є два двоповерхові дерев'яні будинки на вісім і на чотири місця. Хатини розташовані поряд із гірською річкою та смерековим лісом, за п’ять хвилин від центру Верховини.
Оздоблені будинки в гуцульському стилі: тканими килимами та вишитими рушниками. Також тут можна побачити колекцію старовинного гуцульського одягу й посуду.
Господиня займається художньою мозаїкою, зокрема, власноруч збудувала й оздобила піч. Для гостей може влаштувати майстер-класи, а також приготувати традиційні гуцульські страви.
скільки: 750 гривень за добу (з людини)
- «Старий хутір»
Опішня, Полтавська область
В екопоселенні «Старий хутір» гостям пропонують чотири хатини на вибір, найстаріша збудована в 1914 році. Також є хата 1960 року, віддалена від основної локації. Тут можна максимально усамітнитися, кажуть власники.
У будинках поєднали зручності й автентику. У кожній хатці є душ і туалет, із техніки – холодильник та електрочайник. Водночас зберегли печі з лежанками, реставровані ліжка 1930-х років, глиняний посуд, виготовлений майстрами в Опішні.
На території садиби є альтанки й мангальна зона, а також ферма, лазня й прокат велосипедів. Крім того, можна зайнятися риболовлею. Поряд з екопоселенням – ліс і джерело. За попереднім замовленням для гостей готують традиційні страви, подають консервацію з власного городу.
скільки: 2500–3000 гривень за добу
- «Вишнева садиба»
Опішня, Полтавська область
Ще одна садиба біля козацького містечка Опішня на Полтавщині, де поєднали традиційний побут і сучасні зручності. Хатина розташована в долині річки Ворскла, за 20 хвилин від Диканьки та за десять хвилин від Національного музею гончарства.
У глиняній мазанці зберегли автентичну піч, стіни прикрасили вишитими рушниками. Ванна кімната, хоч і сучасна, але виконана з ексклюзивної плитки старої опішнянської форми, кажуть власники.
Будинок розрахований на чотирьох людей. У хатині обладнали санвузол із душовою, мінікухню з кавомашиною, варильною поверхнею, холодильником, мікрохвильовою піччю, чайником і всім кухонним приладдям. Також будинок оснащений кондиціонером і теплою підлогою.
Можна замовити страви, приготовані за традиційними опішнянськими рецептами, як-от борщ, галушки, вареники. Їжу готує місцева господиня.
скільки: 2500–2900 гривень за добу
- «Мазанка»
Ільківка, Вінницька область
Мазана хата розташована на березі озера в селищі Ільківка, що за 15 хвилин їзди від Вінниці. Хатину відреставрували у 2020 році, зберегли «український характер», але облаштували по-сучасному, кажуть власники. Також відновили кам’яний погріб.
Двокімнатний будинок розрахований на чотири людини, має душову кімнату, кухню й критий ґанок.
Хатина розташована на приватній території площею пів гектара з прямим доступом до ставка. Є де пограти в м’яч або влаштувати пікнік, кажуть власники. Також можна придбати органічні продукти, орендувати велосипеди (до чотирьох), човен і вудки.
скільки: 2000 гривень за добу
- «Маленьке село»
Васьки, Полтавська область
Екохутір із лохиновим садком розташований у селищі Васьки в Полтавській області. На території є два гостьові будиночки, відреставровані всередині й зовні.
У кожній хатині пічне опалення, зі зручностей облаштували ванні кімнати, меблі виготовили вручну. Є гаряча вода, холодильник і ліжка з ортопедичними матрацами. Кожен будинок розрахований на чотирьох гостей.
У садибі можна скуштувати лохину, скупатися в річці чи поплавати на човні, прогулятися в сосновому бору або посидіти біля вогнища.
скільки: 1200 гривень за добу