ГідМарш рівності 2021. Усе, що потрібно знати, якщо збираєтеся на ходу
Місце, час збору та правила безпеки
У Києві 19 вересня відбудеться Марш рівності, мирна хода на підтримку прав ЛГБТ+. Цього року організатори очікують на акції приблизно 10 тисяч учасників. Як завжди, колони охоронятиме поліцейський кордон. Учасників просять обов’язково бути в масці та мати із собою паспорт. Пояснюємо все, що треба знати, якщо ви плануєте відвідати захід.
Коли та де початок
Колони Маршу рівності 2021 будуть формувати в центрі Києва з 9:30 і до 11:00. Доєднатися до них можна буде у двох точках:
1. Перетин вулиці Миколи Лисенка та Богдана Хмельницького, біля Національної опери.
2. З вулиці Володимирської, з боку станції метро «Золоті ворота».
Станція «Театральна» буде закрита на вхід і вихід. Тому організатори рекомендують виходити на «Золотих воротах» (якщо ви їдете з червоної гілки, то можна буде перейти з «Театральної»).
Після 11:00 приєднатися до маршу буде вже неможливо. Тому організатори просять не запізнюватися. Якщо ви бачите, що не встигаєте до початку маршу – краще не йдіть, адже після оголошеного часу старту вас не пропустять через поліцейський кордон. Приходьте на марш заздалегідь, щоб уникнути черг.
Серед учасників маршу будуть волонтери та волонтерки. Їх можна впізнати за яскравими жовтими жилетами. До них можна звертатися за будь-якою допомогою чи інформацією. Їм просять повідомляти про будь-які нестандартні ситуації та підозрілих осіб.
Про що цей марш
Головна тематика КиївПрайду 2021 – «Країна для всіх. Закони для життя. Держава для безпеки». Цього року Марш рівності має свій маніфест – перелік вимог до чинної влади. Маніфест підписали 24 організації, які підтримують рівні права для ЛГБТ-спільноти.
Ось вимоги:
- Ухвалити законопроєкт № 5488, який спрямований на боротьбу з дискримінацією та встановлює відповідальність за злочини, мотивовані гомофобією, трансфобією й іншими формами нетерпимості.
- Реформувати правоохоронну систему, щоб органи поліції та прокуратури розслідували злочини, мотивовані нетерпимістю.
- Унеможливити заклики до дискримінації та насильства на адресу ЛГБТІ+ в публічному просторі.
- Рухатися до офіційного визнання в Україні цивільних партнерств між людьми однієї статі.
- Розглянути питання про створення центрального органу виконавчої влади, який опікуватиметься сімейною, демографічною та міграційною політикою.
- Визнати чинники СОГІ (сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності) підставами вчинення домашнього насильства – для протидії такому насильству.
- Почати реагувати на випадки булінгу в школі на підставі чинників СОГІ.
- Підвищити увагу до психічного, сексуального й репродуктивного здоров’я ЛГБТІ+ в системі охорони здоров’я.
З якого віку можна йти на Марш рівності
Дітям до 16 років рекомендують іти на Марш рівності в супроводі батьків або опікунів. Дітям радять узяти свідоцтво про народження або інший документ, що посвідчує особу.
Правила безпеки. Перед маршем
Що зробити перед акцією
- Зареєструватися на акцію за посиланням. Це допоможе організаторам підрахувати приблизну кількість учасників.
- Зарядити телефон і павербанк. Перевірити, чи є гроші на рахунку.
- Записати номери телефонів таксі (579, 220, 309, 838, 229, 764 або інші) – краще в блокнот, на випадок, якщо не зможете скористатися власним мобільним.
- Встановити мобільні додатки з виклику таксі, наприклад, Uklon, Uber і Bolt.
- Купити KyivSmartCard або декілька QR-талонів на транспорт.
- Записати в блокнот або запам’ятати номери близьких, яким можна зателефонувати в складній ситуації.
- Розказати близькій людині, яка не йде на марш, куди ви йдете, і попросити її перевірити, чи з вами все в порядку після акції. Вона повинна знати, що робити, якщо з вами немає зв’язку (про це нижче).
- За бажання підготувати плакати та банери. На них не має бути закликів до насильства, наруги над державними символами, закликів, спрямованих на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу, захоплення державної влади, порушення територіальної цілісності України, розпалювання національної чи релігійної ворожнечі, образи честі та гідності іншої людини.
Чого не слід робити перед маршем
- Не варто вживати алкоголь чи наркотики. Людей у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння не пускатимуть на марш, організатори вважатимуть це провокацією.
Як зібратися на акцію
Із собою обов’язково треба взяти:
- Оригінал чи копію документу, що засвідчує вашу особу. Навіть якщо ви користуєтеся застосунком «Дія», організатори все одно радять узяти із собою паперову копію.
- Невеликий рюкзак чи поясну сумку, щоб руки були вільними. Рюкзак краще нести спереду.
- Одну або дві півлітрові пластикові пляшки з негазованою водою.
- Снеки (енергетичний батончик, яблуко, горішки чи сухофруктів, шоколадні цукерки).
- Готівку (для таксі, поповнення телефону тощо).
- Мобільний телефон і павербанк, якщо є.
- Аптечку (бинт, серветки, антисептик) і ліки, якщо ви їх вживаєте.
- Мапу міста (краще в електронному вигляді), навіть якщо це ваше рідне місто. Розклад руху транспорту.
- Картку KyivSmartCard або декілька QR-талонів на метро й інший громадський транспорт (їх треба купити заздалегідь). Організатори просять не розраховувати на PayPass, бо буде багато людей.
- Футболку, кепку чи іншу деталь одягу, щоб переодягнутися після завершення заходу – для того, щоб вас було важче впізнати та зробити відходи більш безпечними.
- Декілька захисних масок.
Важливо. Усе, що берете із собою, має бути маленьким і легким, аби рюкзак або сумка не сковували рухів. Ці речі доведеться нести на собі декілька годин.
Що одягнути та взути
Взуття має бути зручним, як для бігу, і закривати ноги. Не варто взувати черевики на підборах, сандалії, важкі черевики або шльопанці.
Одяг має бути комфортним і максимально закривати тіло. Організатори радять уникати синтетики й обирати непримітні речі. До чи після маршу не варто одягати речі з написами, слоганами, символами, за якими можна буде ідентифікувати причетність до ЛГБТ-спільноти.
Організатори радять не забути про спідню білизну (на випадок, якщо доведеться зняти пошкоджений верхній одяг – кажуть, що таке вже траплялось).
Варто уникати аксесуарів, за які легко ухопити: великих сережок, прикрас, шарфів і краваток.
А от головний убір треба взяти: він допоможе зробити вас менш упізнаваним. На випадок дощу можна взяти дощовик.
Прапори та плакати можна діставати та розгортати вже на території маршу. До та після акції їх варто сховати.
Правила безпеки. Під час маршу
Під час маршу слід робити:
- Точно виконуйте всі вказівки волонтерів та організаторів.
- Дотримуйтесь дистанції між рядами й іншими учасниками.
- Якщо у вас намагаються вирвати прапор або плакат – не опирайтеся, краще віддайте його.
- Що б не відбувалося – зберігайте спокій. Якщо треба – звернись за допомогою до волонтерів.
- З повагою ставтеся до поліції, преси й інших учасників акції.
- Якщо ви несете банер або плакат, то пам’ятайте, що, найімовірніше, вас будуть фотографувати та звертати на вас увагу. Якщо ви цього не хочете або фізично втомилися їх нести, передайте їх іншим.
- Якщо до вас звертається співробітник поліції – поводьтеся чемно. Вони зобов’язані представитися. Треба запам’ятати або краще записати прізвище та звання. Якщо поліцейські просять вас представитися – назвіть себе, пред’явіть документи.
Спілкування з журналістами
Якщо до вас звертаються журналісти, говоріть лише від свого імені – чому ви прийшли на марш, що ви хочете донести до суспільства. Якщо ви не впевнені у своїх силах – ввічливо відмовте журналістам.
Не слід робити:
- Спілкуватися з опонентами, реагувати на них словами чи жестами, провокувати їх. Краще їх ігнорувати.
- Покидати своє місце в колонні.
- Робити пости в соцмережах, вказуючи місцеперебування під час відходів. Краще вимкнути геолокацію перед заходом.
- Спілкуватися з поліцією, якщо до вас не зверталися (крім випадків, коли треба покликати на допомогу).
- Вживати алкоголь і курити.
- Приносити із собою зброю, скло, гострі, колючі, різальні, вибухонебезпечні й інші заборонені предмети, в тому числі фаєри. Перцові балончики поліція не буде пропускати на територію маршу, тож їх теж не варто брати.
- Сперечатися з організаторами, волонтерами й іншими учасниками.
- Закликати учасників діяти всупереч вказівкам організаторів і волонтерів.
- Брати в руки будь-які предмети, що «прилетіли» з боку опонентів, кидати щось у відповідь.
Протиепідемічні заходи на Марші рівності
Під час маршу учасники мають дотримуватися всіх протиепідемічних заходів: носити маску правильно, зберігати соціальну дистанцію, дезінфікувати руки. За дотриманням правил слідкуватимуть волонтери.
Людям, які прийдуть без маски, роздаватимуть безкоштовні одноразові.
Правила безпеки. Після маршу
Відхід із місць завершення Маршу рівності буде організовано громадським транспортом, фінальну точку маршруту організатори тримають у секреті.
Ось поради для учасників акції після завершення:
- Залишаючи місце проведення акції, виконуйте всі вказівки організаторів, волонтерів і поліції.
- Не йдіть поодинці, покидайте місце маршу тільки групами до 10 осіб, візьміть у пару представника протилежної статі.
- Якщо ви виходите з метро чи з автобуса разом із більшістю, то не затримуйтесь біля виходу чи на зупинці. Намагайтеся змінити локацію якомога швидше.
- Зверніть увагу, чи не йде хтось за вами. Якщо ви помітили стеження – не біжіть. Зайдіть у публічне місце – кафе, банк або магазин і попросіть викликати поліцію або викличте її самі (102 – поліція, 103 – швидка, 112 – номер екстреного виклику з мобільного). Якщо переслідувачі далеко та не зможуть піти за вами, то можна сісти в громадський транспорт.
- Коли повертаєтеся з акції, уникайте порожніх дворів, переходів, вузьких вуличок.
- Не ходіть центом міста (Хрещатик, Золоті Ворота, Контрактова площа) або біля місця проведення заходу після його завершення.
Що робити, якщо ваш друг або знайомий пішов на марш, а потім не дає про себе знати?
Перше – це сконтактувати з усіма можливими друзями чи знайомими, які могли би знати, де ця людина перебуває, та які могли бути поруч із нею на марші чи після.
Можливо, просто розрядився телефон або не було часу повідомити про те, що людина в безпеці. Або вона давно вдома, але забула про це сповістити вас.
Якщо нікому невідомо місцеперебування та немає зв’язку, спробувати сходити додому до цієї людини, перевірити, чи все гаразд.
У разі, коли до вечора ви не маєте ніякого контакту з людиною, організатори радять звертатися до поліції та залучити її до процесу пошуку.
Що робити в разі нападу
Якщо нападають на вас:
- намагайтесь зафіксувати такі дії на відео;зверніть увагу працівників поліції, якщо ті поруч;
- покличте на допомогу та приверніть увагу інших учасників акції;намагайтесь запам’ятати, як усе відбувалося (наприклад, якою рукою завдавався удар або у якій руці тримали балончик);
- намагайтесь запам’ятати зовнішні ознаки нападника (обличчя, колір волосся, зріст, одяг, татуювання, зачіска, шрами).
Якщо нападають на іншого учасника акції:
- фіксуйте дії нападників на відео;запам’ятайте зовнішні ознаки нападників;
- запам’ятайте, що саме відбувалося;
- у разі необхідності допоможіть учаснику акції, на якого нападають, спробуйте завадити нападу;
- якщо ви були свідком, то після цього підійдіть до особи, на яку нападали, та повідомте про це, обміняйтесь контактами.
Одразу після нападу:
- Дізнайтесь, чи необхідна допомога.
- Встановіть усіх свідків, обміняйтеся контактами.
- Зателефонуйте за номером 102 та викличте поліцію. Телефоном повідомте наступну інформацію:
- ПІБ
- суть правопорушення
- місце, де воно сталосяінформацію про нападників (зовнішній вигляд, особливі прикмети, кількість нападників)
- У разі, якщо наряд поліції не прибув на місце нападу протягом 10–15 хвилин, зателефонуйте на лінію 102 ще раз, перепитайте, чи направили наряд за вашим викликом і коли він прибуде.
- Якщо і протягом наступних 10–15 хвилин наряд усе ще не прибув, то самостійно зверніться до найближчого відділення поліції району та подайте заяву про кримінальне правопорушення.
- Якщо людині нанесли тілесних ушкоджень (наприклад, синці), то зверніться до лікарні або викличте швидку для їхньої фіксації.
Як подати заяву до поліції та що робити після цього?
Прийшовши до відділення поліції, повідомте черговому або іншому працівнику поліції на прохідній, що проти вас було здійснено протиправні дії (напад) і ви хочете подати заяву про кримінальне правопорушення.
Вам можуть запропонувати або самостійно скласти заяву, або зробити це з допомогою працівника поліції на спеціальній бланковій формі. Юристи кажуть, що змістовної різниці між цими варіантами немає, тому вибір за вами. У заяві треба вказати всі обставини правопорушення (місце, час), інформацію про правопорушника (прикмети), наявність тілесних ушкоджень, свідків нападу.
Вимагайте від працівників поліції дати вам підтвердження, що вашу заяву прийняли (це може бути корінець із реєстраційним номером і датою прийняття або копія заяви з відміткою про її прийняття). Обов’язково сфотографуйте заяву, яку склали. Перевірте, щоб фото було чітким.
Протягом 24 години з моменту подання заяви поліція має розпочати досудове розслідування. Для того, щоб дізнатись, чи розпочато воно, зателефонуйте до чергової частини відділення поліції, до якого подавали заяву. Повідомте, що хочете дізнатись, чи розпочато розслідування за вашою заявою. Для цього треба назвати реєстраційний номер заяви. Якщо протягом 24 годин розслідування не розпочали, ви маєте право через суд зобов’язати поліцію зробити це. Для цього потрібно подати відповідну скаргу. Для складання скарги необхідно через координаторів Маршу рівності дізнатись номери адвокатів і зв’язатися з ними з приводу подальших дій. Для подання такої скарги відведено 10 днів із моменту «початку бездіяльності». Після цього суд скаргу не прийме. Бездіяльність починається за 24 години з моменту подання заяви.
Контакти для юридичної допомоги
Звернення, які будуть надходити до, під час або після Маршу рівності, координуватиме Мережа параюристів. Цього року КиївПрайду допомагає юридична компанія Miller, вона в разі необхідності надасть юристів для розв’язання проблем.
Координаторка – Анастасія Бондаренко, юристка проєкту Мережі параюристів, телефон: 097 083 60 00.