Є питанняЧи справді не можна фотографувати бюлетень і робити селфі в кабінках?
«Жодних селфі з бюлетенями в кабінках для голосування»
31 березня в Україні проведуть президентські вибори. Главу держави в Україні визначають через таємне голосування, нагадують в Міністерстві внутрішніх справ.
«Виборець не має права фотографувати свій виборчий бюлетень, не має права демонструвати його під час голосування тому, що таким чином виборець порушує таємницю голосування. Тобто жодних селфі з бюлетенями в кабінках для голосування», – заявив радник міністра внутрішніх справ Іван Варченко.
The Village Україна запитав у заступниці міністра юстиції та експертки з права, чи справді можуть покарати за фото у кабінці для голосування.
Ольга Коцюруба
радниця з правових питань ВГО «Громадянська мережа «Опора»
Частина 1 статті 7 Закону «Про вибори Президента України» забороняє фотографування і відеофіксацію в будь-який спосіб результатів волевиявлення виборців у кабіні для таємного голосування. Закон також забороняє демонстрацію виборцем результатів волевиявлення у приміщенні для голосування, оскільки це є порушенням таємниці голосування.
Проте відповідальність встановлена лише за передачу фотографії іншій особі з метою підкупу виборців. Така особа може бути притягнута до відповідальності штрафом від 1 700 гривень до обмеження волі на два роки.
Іванна Смачило
заступниця міністра юстиції
Чи можна фотографувати заповнений бюлетень?
Ні, українським законодавством заборонено фото- чи відеозйомку заповнених бюлетенів. Також не можна демонструвати заповнений бюлетень стороннім особам, виносити його за межі дільниці та передавати третім особам.
Що стосується селфі з кабінки без демонстрації свого вибору, то такої прямої законодавчої заборони немає. Але все ж у процесі фотографування до вас можуть виникнути справедливі запитання на кшталт того, чи не фотографували ви випадково бюлетень. Тому якщо вам усе ж дуже хочеться мати фото на пам’ять про вибори, краще робіть селфі біля входу до виборчої дільниці, аніж у кабінці.
Чому це заборонено?
Логічно, що є таке обмеження задля уникнення зловживань і примусу людей віддавати свій голос за того чи іншого кандидата не за власним бажанням. Теоретично можна уявити ситуацію, що роботодавець-фанатик певної політсили або чоловік-тиран у родині може вимагати таким чином «прозвітувати» про ваш вибір, а це порушення законодавства й прав особи на вільне волевиявлення. Тому й держава максимально оберігає це право й просить утриматись від селфі із заповненим бюлетенем.
Яка відповідальність за порушення?
Штрафи від 1 700 до 5 100 гривень, виправні роботи до 2 років, а в окремих випадках і обмеження волі до 3 років.
Окрім того, українське законодавство передбачає максимально жорстке покарання за пошкодження виборчих скриньок. За такий крок можна потрапити до в’язниці терміном від 5 до 7 років, а також бути позбавленим права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на термін від 1 до 3 років.
Які ще порушення можливі під час голосування?
Типові – це видача виборчого бюлетеня для голосування людині без документа, що підтверджує громадянство. Це суворо заборонено, навіть якщо уповноважений член комісії видає бюлетень своїй дружині й точно знає, що вона – громадянка України. Також бюлетень можна отримувати лише від уповноваженого члена комісії, без жодних винятків.
Ще важливо пам’ятати, що пропозиція надання виборцю коштів чи інших благ за вчинення чи невчинення будь-яких дій, пов’язаних із реалізацією права голосу, – карається законом. До речі, прийняття такої пропозиції теж передбачає відповідальність.
Що робити, якщо я бачу порушника?
Потрібно звернутися до голови відповідної виборчої комісії, офіційних спостерігачів чи до поліції, залежно від конкретної ситуації. Бо якщо голова виборчої комісії і є порушником, то особливого сенсу йти до нього немає, краще – одразу в поліцію.
Текст: Ірина Лесишин, Ярослав Друзюк