Є питанняЩо робити, якщо виникає думка про суїцид
Психолог – про причини суїцидальних нахилів і те, як говорити зі схильними до суїциду людьми
За даними Міністерства охорони здоров’я, Україна є однією із 25 країн світу з найвищими показниками суїцидів.
The Village Україна запитує у психолога, як можна запобігти суїциду, та наводить список гарячих ліній, куди можна звернутися по допомогу.
Що робити, якщо у вас виникли думки про суїцид?
У певних випадках суїцидальні думки можуть спричиняти психічні розлади (депресія, невроз нав’язливих станів, психоз). В інших – можуть з’являтися і у психічно здорової людини. Наприклад, якщо вона пережила сильний стрес або перебуває у стані хронічного стресу (психічного та фізичного виснаження). Ідея про самогубство у цьому випадку може означати «вимкнення» страждання, напруження і неприємних емоцій. Тобто людина не хоче вмирати і не планує завдавати собі кривди, але потужна дія стресу наче «підкидає» таку думку.
У будь-якому разі про подібні думки варто поговорити із спеціалістом (психолог, психотерапевт, лікар-психіатр). Він може допомогти зрозуміти суть проблеми і зорієнтувати, як діяти далі. Із практики знаю випадки, коли людина замість спеціалістів зверталася по допомогу до друзів. Спершу вона ніби заспокоювалася, а потім забирала в себе життя. Друзі, родичі, Google, форуми, YouTube – не замінять кваліфікованого спеціаліста.
Що робити, якщо ви помітили схильність до суїциду у близьких?
Якщо у близької людини помічені схильності до суїциду, то найкраще, що можна зробити, – допомогти їй отримати кваліфіковану допомогу від спеціалістів.
У процесі спілкування варто:
– не панікувати;
– бути відкритими, давати розуміти людині, що вона цінна для вас;
– проявляти підтримку та розуміння;
– не знецінювати особу та її переживань;
– уникати споживання алкоголю та інших психоактивних речовин;
– давати зрозуміти, що з кризового стану/важких переживань є вихід;
– не тиснути, а в турботливій формі пропонувати допомогти особі отримати допомогу.
Що критичніша ситуація, то вужчий перелік можливих варіантів. Якщо стан загострюється, а особа не реагує, то варто звернутися до швидкої допомоги або кризової служби.
Згідно із законодавством України, коли особа перебуває у гострих психотичних станах чи стані алкогольного/наркотичного cп’яніння та несе загрозу собі (або близьким), – це підстава для примусової госпіталізації.
Чи є в Україні сервіси/гарячі лінії допомоги людині зі схильністю до суїциду?
служба медико-психологічної допомоги та профілактики гострих кризових станів:
044 456 17 02
044 456 17 25
безкоштовна анонімна психологічна допомога («телефон довіри»):
швидка допомога
103
У лютому 2018 року Міністерство охорони здоров’я України у партнерстві із громадськими організаціями анонсувало створення Національної гарячої лінії емоційної підтримки. Повідомлялося, що проект «Лінія життя. Україна» перебуває на етапі розробки оперативного плану. The Village Україна надіслав запит МОЗ про статус проекту 8 червня. Представник міністерства заявив, що ця ініціатива входить до Національного план заходів з охорони психічного здоров'я. Для початку реалізації цієї програми уряд повинен схвалити план.