79% опитаних українців змушені економити на інших товарах, щоб купити ліки, про це йдеться в дослідженні Gradus Research, присвяченого змінам споживчої поведінки у контексті турботи про здоровʼя. 

Майже дві третини респондентів відчувають значне зростання витрат у порівнянні з періодом до повномасштабної війни. Основними категоріями витрат є продукти харчування (85%), комунальні послуги (72%) та ліки (60%).

Найбільше людей, для яких ліки є основною категорією витрат, проживає в селах – 71%. Тоді як у містах із населенням до 50 тисяч осіб цей показник становить 50%. Вочевидь, це повʼязано з тим, що в селах проживає більше людей старшого віку, зазначають в дослідженні.

Здорожчання вартості ліків відчули 94% опитаних. Серед респондентів 90% змушені були переглянути власні витрати й економити, а 79% –почали шукати способи заощаджень. Найбільше економлять на одязі, товарах для дому і продуктах харчування. Серед мешканців сільських територій почали заощаджувати 86%, а серед жителів міст-мільйонників – 72%.

Серед людей віком від 60-років, які взяли участь в опитування, 62% змушені обмежувати витрати на їжу, а 66% респондентів 55-60 років – на товари для дому. Це свідчить про те, що через подорожчання ліків люди змушені відмовлятися від базових потреб, зазначають в Gradus Research.

Дослідження проводили методом самозаповнення анкети в застосунку Gradus. Його проводили у період з 20 по 28 березня 2025 року серед 1604 респондентів віком від 18-ти років.

   

У лютому Володимир Зеленський підписав указ про зниження цін на деякі препарати з 1 березня 2025 року. Крім зниження цін, планують врегулювати націнки на ліки від вартості, яку встановлює виробник, провести перевірку кінцевих цін і використання медикаментів у медзакладах.

Українські фармацевтичні виробники вже підписали декларацію щодо зниження й стабілізації цін на лікарські засоби. Ось 100 найпопулярніших ліків, ціни на які мали зменшити на 30% з березня.