Відповідь на мита Трампа: ЄС пропонує ввести 25% мита на низку товарів зі США
Єврокомісія запропонувала запровадити 25% мита на низку товарів зі США у відповідь на нові тарифи президента Дональда Трампа на європейський імпорт сталі й алюмінію, повідомляють Bloomberg і Reuters.
Що планує ЄС
Нові мита стосуватимуться американських товарів на мільярди євро. У списку – діаманти, побутова техніка, яйця, тютюн, ковбаси, мотоцикли, гральні карти, м’ясо птиці й соя. Більшість мит (25%) почнуть діяти з 16 травня. Ще частина – з 1 грудня. Для деяких товарів ставка становитиме 10%.
ЄС також посилив захисні заходи щодо сталі (мінус 15% імпорту з 1 квітня) і розглядає обмеження для алюмінію. Таким чином у Євросоюзі хочуть залишити місце для переговорів зі США, але також хочуть продемонструвати рішучість. Країни ЄС мають проголосувати за пропозицію 9 квітня.
Без бурбона
Після переговорів деякі товари виключили зі списку, зокрема бурбон, вино і молочну продукцію. Початковий план ЄС передбачав 50% мито на бурбон, однак це викликало погрозу США ввести 200% тарифи на європейські алкогольні напої.
Це, зокрема, непокоїло Францію та Італію, які є великими винними експортерами. Через ризики країни-члени ЄС запропонували не чіпати бурбон – і Єврокомісія погодилась.
Що передувало
Президент США Дональд Трамп 2 квітня оголосив введення «взаємних мит» на імпорт товарів для іноземних країн. Трамп пояснив своє рішення необхідністю відновлення американської промисловості й зниження дефіциту торгового балансу. Отримані кошти планують спрямувати на зниження податків і скорочення держборгу.
Так США вводять базовий митний тариф у 10% на увесь імпорт з усіх країн до США. Проти десятків країн запровадять підвищені ставки, з якими США мають найбільший торгівельний дефіцит. Зокрема: В'єтнам – 46%, Китай – 34%, Індія – 26%, Японія – 24%, ЄС – 20%. Мита набудуть чинності 9 квітня.
Для України діятиме базове мито в розмірі 10%. Таке ж оподаткування застосовується до товарів з Австралії, Великої Британії, Бразилії й інших країн. Водночас у переліку нових мит США немає Росії, Білорусі, Куби й Північної Кореї через санкції.
Маск пробував переконати Трампа, але не вийшло
Ілон Маск безрезультатно намагався переконати Трампа скасувати нові тарифи, пише The Washington Post. Він звертався до президента напряму, минаючи торгових радників, і публічно критикував мита як шкідливі для бізнесу. Однак президент 7 квітня оголосив про плани ввести ще більші мита на товари з Китаю (50%).
На тлі нових тарифів акції Tesla впали на понад 2,5%. Маск і його брат назвали політику Трампа «прихованим податком на американського споживача» і закликали до створення зони вільної торгівлі між ЄС і США.
500 найбагатших людей планети втратили понад 200 мільярдів доларів за добу через мита, які ввів президент США Дональд Трамп. Це найбільше за масштабом одноденне падіння в історії індексу мільярдерів Bloomberg із часів піка пандемії Covid-19. Понад половина людей заявили про середнє зниження індексу на 3,3%.
Обкладинка: Сара Курфес на Unsplash