Радник Дональда Трампа з нацбезпеки Майк Волтц випадково додав до урядового чату в Signal головного редактора The Atlantic Джеффрі Голдберга через те, що його iPhone автоматично зберіг номер журналіста під іменем іншої людини, пише The Guardian.

Президент США Дональд Трамп і його радник з нацбезпеки Майк Волтц. Майк Волтц

Що сталося

У березні Майк Волтц створив груповий чат у Signal під назвою Houthi PC small group, де обговорювали потенційні удари США по Ємену. Серед інших він мав додати до чату речника Ради нацбезпеки Браяна Г’юза – однак випадково натомість додав номер журналіста Джеффрі Голдберга.

Як номер Голдберга опинився в телефоні Волтца

Усе почалося ще восени 2024 року, коли Голдберг надіслав до передвиборчого штабу Трампа запит щодо матеріалу про його ставлення до поранених ветеранів. Лист журналіста переслали речнику кампанії Браяну Г’юзу, а той – Волтцу. У повідомленні був також підпис Голдберга з його номером телефону.

Волтц не зв’язувався з Голдбергом, але, за даними розслідування, його iPhone автоматично зберіг номер Голдберга під іменем Г’юза. Це відбулося через функцію «оновлення контактів» – iPhone може самостійно додавати номери до вже збережених контактів, якщо «вважає», що вони пов’язані. Уже в березні 2025 року, під час створення групового чату, Волтц вибрав зі списку контактів «Г’юз» – і помилково додав журналіста.

Реакція Білого дому

У Білому домі провели внутрішнє розслідування, яке виправдало Волтца. Трамп спершу розмірковував про звільнення радника, але вирішив залишити його на посаді, аби не «потішити медіа», які могли б сприйняти це як свою перемогу.

Журналіст Голдберг не коментує деталі стосунків із Волтцом, але підтвердив, що вони знайомі й спілкувалися. Водночас президент США був більше розлючений тим, що у Волтца був номер головного редактора журналу The Atlantic, якого він зневажає, ніж обговоренням військової операції в незасекреченій системі.

Чому взагалі використовували Signal

Білий дім дозволив чиновникам використовувати Signal через відсутність альтернативного безпечного месенджера для комунікації в реальному часі, пише The Guardian. Попередні адміністрації також не запропонували іншого рішення, тому посадовці користувалися Signal ще з перехідного періоду. Інцидент спричинив додаткову технічну перевірку смартфонів урядовців.

   

11 березня головного редактора The Atlantic Джеффрі Голдберга додали до чату в Signal, де обговорювали деталі майбутньої атаки по єменських хуситах: час, зброю і цілі. Водночас президент США Дональд Трамп не планує звільняти посадовців після витоку військових планів США. Це «фейкові новини» й «полювання на відьом», каже Трамп.

Крім того, популярність застосунку Signal різко зросла після витоку військових планів США через груповий чат радників Трампа. 24 березня кількість завантажень Signal зросла на 28% по всьому світу. У США завантаження збільшилися на 45%, а в Ємені, удари по якому обговорювали в застосунку, – на 42%.