Президент США Дональд Трамп оголосив введення «взаємних мит» на імпорт товарів для іноземних країн, пише CNN.

Так США вводять базовий митний тариф у 10% на увесь імпорт з усіх країн до США. Проти десятків країн запровадять підвищені ставки, з якими США мають найбільший торгівельний дефіцит. Зокрема: В'єтнам – 46%, Китай – 34%, Індія – 26%, Японія – 24%, ЄС – 20%. Мита набудуть чинності 9 квітня.

Трамп пояснив своє рішення необхідністю відновлення американської промисловості й зниження дефіциту торгового балансу. Отримані кошти планують спрямувати на зниження податків і скорочення держборгу. Він також оголосив у країні надзвичайний стан через зовнішню торгівлю й економічні практики. 

Водночас Канада і Мексика, які входять до угоди про вільну торгівлю USMCA, уникли цих змін. Крім того, на всі автомобілі іноземного виробництва Трамп вводить 25% мита, які вступають у дію 3 квітня, а з 3 травня – 10% мита на іноземні автозапчастини.

Для України діятиме базове мито в розмірі 10%. Таке ж оподаткування застосовується до товарів з Австралії, Великої Британії, Бразилії й інших країн. Водночас у переліку нових мит США немає Росії, Білорусі й Північної Кореї через санкції.

Що це означає для України

Нові мита не матимуть критичного впливу на економіку України, заявив народний депутат Ярослав Железняк. Ось його аргументи:

  • Український експорт до США складає менш як 1 мільярд доларів, що становить лише 2% від загального експорту
  • США завозять в Україну товарів майже на 3 мільярди доларів, тому 10% – це «лайт» тариф
  • Найбільше експортували металургію, але ще у березні тарифи на сталь і алюміній вже підняли до 25%
  • Частка аграрного експорту також значна, але підвищені мита для цієї продукції очікували ще з квітня

Водночас для України відкривається можливість розширити свою присутність на ринках ЄС, Китаю, Індії й інших країн, які тепер можуть запровадити тарифи у відповідь США, зазначив Железняк.

Міністерка економіки Юлія Свириденко зазначила, що нові мита складні, але не критичні.

  • Для України діятиме загальне мито 10%, без додаткових підвищень, як у Молдови (31%) чи ЄС (20%)
  • У 2024 році експорт України до США склав 874 мільйони доларів, з яких 363 мільйони доларів – чавун, а 112 мільйони доларів – труби. Водночас імпорт зі США становив 3,4 мільярда
  • Українські мита на американські товари залишаються низькими: 10% на автомобілі, 0% на нафту та вугілля
  • Україна експортує до США понад 600 категорій товарів, з яких 65 видів перевищують 1 мільйон доларів у річному обсязі

США залишили можливість для перегляду мит, і Україна вже працює над тим, щоб отримати кращі умови, наголосила Свириденко. Вона також підкреслила, що справедливі торгівельні умови вигідні для обох країн.

Як це вплине на світ

«Якщо усі мита введуть, світ готовий до повномасштабної торгівельної війни», – кажуть в CNN. За підрахунками Bloomberg, це торкнеться глобальної торгівлі на 33 трильйони доларів. Країни з високим профіцитом у торгівлі зі США (ЄС, Японія, Китай, Бразилія) можуть втратити від 4% до 90% експорту до США.

Мита Трампа можуть призвести до негативних наслідків для світової економіки, заявила глава Європейського центрального банку Крістін Лагард. Розмір збитків залежатиме від масштабу їх застосування, тривалості й результативності переговорів.

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн також назвала додаткові мита США на всі країни серйозним ударом по світовій економіці. Євросоюз готовий відповісти контрзаходами, але відкритий для переговорів.

   

Президент США Дональд Трамп тимчасово призупинив дію 25% на деякі товари з Мексики й Канади. За його словами, мита не накладатимуть на товари, що відповідають умовам про вільну торгівлю між США, Канадою й Мексикою.

Обкладинка й фото: The White House