З 2027 року всі українські засоби електронної ідентифікації отримають автоматичне визнання в ЄС, повідомили в Мінцифрі.

А вже у 2026 році Євросоюз визнає окремі українські електронні підписи й печатки. Для цього оновили спільний робочий план України і ЄС у сфері електронної ідентифікації й довірчих послуг.

Що зміниться

Це означає, що українці зможуть безперешкодно підписувати документи, користуватися європейськими онлайн-сервісами та вести бізнес у ЄС, використовуючи українські електронні підписи. Тобто Україна отримає «цифровий безвіз», ідеться в повідомленні.

Що ще мають зробити

Для повноцінного визнання українських електронних підписів Україна і ЄС узгодили кілька етапів. Спочатку оцінять відповідність українського законодавства європейським нормам, зокрема Регламенту eIDAS, Директиві NIS2 та GDPR. Потім протестують сумісність українських електронних довірчих послуг із європейськими системами.

Також визначать механізми співпраці між Україною і Єврокомісією й перевірять двосторонні процедури. Українська сторона вже готує зміни в законодавстві й інфраструктурі, щоб відповідати оновленим стандартам ЄС.

   

У 2023 році українські електронні підписи й печатки на цифрових документах почали перевіряти й підтверджувати в державах ЄС. Українці можуть підписувати європейські контракти, документи та заяви за допомогою «Дія.Підпис-EU».

Україна стала першою країною поза ЄС, чиї електронні підписи технічно визнаються в Євросоюзі, зазначають у Мінцифрі. Це стало можливим завдяки тому, що Україна ввійшла до довірчого списку Європейського Союзу. 

Обкладинка й фото: Freepik