Президента закликають накласти вето на законопроєкт про добросовісних власників земель – петиція
Створили петицію, у якій президента Володимира Зеленського закикають накласти вето на законопроєкт щодо посилення захисту прав добросовісного набувача.
Одним з ініціаторів цього законопроєкту є Микола Тищенко, який напав на ветерана в Дніпрі й отримав підозру в незаконному позбавленні волі людини.
Петицію проти законопроєкту створив Мішель Терещенко – нащадок родини меценатів, яка володіла садибою Терещенків у Києві. Низка громадських організацій підписали звернення до народних депутатів із вимогою не підтримувати законопроєкт.
Що передбачає законопроєкт
У ньому пропонують встановити десятирічний термін, упродовж якого в держ- або комунальну власність можна повернути землю, що незаконно забрали в приватну власність. Після завершення цього терміну володіння цією землею буде законним.
Також, якщо суд ухвалить рішення повернути земельну ділянку державі чи громаді, то її власнику повинні будуть компенсувати ринкову вартість землі.
Водночас це не поширюється на обʼєкти критичної інфраструктури чи державної власності, що мають стратегічне значення для економіки й безпеки держави. Також відповідні норми не стосуються обʼєктів культурної спадщини, що не підлягають приватизації, і природно-заповідного фонду.
Що кажуть у петиції
Мішель Терещенко зазначає, що всупереч назві законопроєкт спрямований на захист недобросовісних набувачів – тих, хто незаконно й через підставних осіб отримав у власність землі, які належать державі й територіальним громадам.
Ідеться про ліси, волойми, прибережні смуги, памʼятки археології, землі оборони й природно-заповідного фонду. Наразі такі землі повертають у судовому порядку державі й громадам. Але законопроєкт обмежить термін, упродовж якого незаконно відчужені землі можна буде повернути.
Крім того, незаконним власникам потрібно буде виплатити ринкову вартість таких земельних ділянок за бюджетні кошти. Подати позови про повернення землі можна буде лише, якщо попередньо внести за них суму вартості на депозит суду.
Лише у 2024 році вартість ділянок, за якими були подані позови, становить 407 мільярдів 285 мільйонів гривень, за даними Єдиної бази даних звітів про оцінку Фонду держмайна, зауважує Терещенко.
Він додає, що норми законопроєкту мають зворотну дію в часі, тому буде неможливо повернути землі, за якими наразі тривають суди. Зокрема, ідеться про ділянки:
- пов’язані з ексміністром аграрної політики Миколою Сольським. Його НАБУ звинувачує в участі в схемі із заволодіння державною землею на понад 290 мільйонів гривень;
- повʼязані з Денисом Комарницьким і його спільниками в Києві;
- вкрадені до Революції Гідності соратниками Віктора Януковича під забудову лісів, водойм, пляжів.
«Законопроєкт порушує Конституцію в частині рівності всіх форм власності, обмежуючи державу й громаду в можливості захищати свою власність у судовому порядку», – каже Терещенко.
Судді Верховного Суду, фахівці Держлісагентства, Міндовкілля, Мін’юсту, Держводагентства й громадські активісти висловились, що ухвалювати законопроєкт у чинній редакції не можна, додають в петиції.
На якому етапі законопроєкт
Рада в другому читанні підтримала законопроєкт. Він вступить у дію, коли його підпише президент.