Моніторингова група «Беларускі Гаюн» припиняє роботу. Чатбот зламали, а інформаторів починають затримувати
Моніторингова група «Беларускі Гаюн», що відстежувала інформацію про російську військову активність на території Білорусі, припинила роботу.
Чатбот зламали через «помилку» засновника
Причини закриття проєкту не назвали, однак 5 лютого засновник каналу Антон Мотолько розповів про злам чатбота, куди надсилали інформацію про військову активність. За його словами, невідомо, який обсяг даних встигли завантажити, однак Мотолько визнав, що все сталося через його «помилку».
Він одразу ж пояснив, що люди, які надсилали будь-яку інформацію в чат, під загрозою. Усім користувачам, які користуються своїм акаунтом рік або більше, Мотолько порадив видалити й створити новий профіль.
Як зламали канал
7 лютого в білоруському опозиційному Telegram-каналі Digital Intelligence Team розказали, як вдалося зламати «Беларускі Гаюн». За їх даними, силовики отримали доступ до чату за старим посиланням, що створили ще в 2022 році. У налаштуваннях каналу був вимкнений захист від перегляду повідомлень новими учасниками.
Бот зберігав ID користувачів, які колись писали в чат. Так силовикам вдалося завантажити всю переписку з чату й дізнатися дані про білорусів.
Перші затримання
Працівники Головного управління з боротьби з організованою злочинністю і корупцією затримали першого білоруса 7 лютого. Ним виявився 42-річний Максим Никитенко, котрий працював на Мозирському нафтопереробному заводі. Що інкримінують затриманому та яке покарання він може отримати, поки що не відомо.
OSINT-проєкт «Беларускі Гаюн» допомагав відстежувати військову діяльність російських і білоруських військ на території Білорусі. Канал створив активіст Антон Мотолько перед початком повномасштабного вторгнення, щоб «білоруси розуміли, що відбувається в країні».