Велика Британія профінансує проєкт із переробки будівельних відходів від зруйнованих будинків в Україні
Будівельне сміття від зруйнованих внаслідок російсько-української війни будівель почнуть переробляти й повторно використовувати в будівництві в межах проєкту Safe, Sustainable, and Swift Reconstruction of Ukraine (S3), який профінансує уряд Великої Британії.
Мета проєкту – змінити підхід до використання будівельних відходів із бетону. Завдяки круговому підходу планують зменшити енерговитрати та викиди CO2, кажуть у команді.
Як це працюватиме
Спеціальну виробничу лінію обладнають на вантажівці, щоби сміття можна було переробити на будь-якій території. Сміття з бетону перероблятимуть на велику фракцію, дрібну фракцію й цементний порошок.
Із залишків відходів зможуть виробляти новий звичайний бетон, яким облаштовуватимуть конструкції майбутніх будівель або тротуари. Цементний порошок можна додавати в бетонний розчин або використовувати як щебеневу основу для тротуарів. Також із відходів зможуть виробляти портландцемент, який використовують для цементування свердловин.
Портативне обладнання прямо на місці дозволить визначити, які саме відходи можна використати для вторинного перероблення. Також система допоможе відрізнити звичайний бетон від лужноактивного й виявити азбест у смітті. Ці матеріали не придатні для перероблення.
- Кількість відходів від руйнування будівлі можна порахувати в онлайн-калькуляторі. Він допоможе оцінити масштаби відходів від руйнувань, які досі не розібрали, а громадам буде простіше планувати витрати на демонтаж, логістику й зберігання.
- На початку листопада громадська організація ReThink запустила платформу «Повторно», щоб боротися з проблемою утилізації будівельних відходів. Там можна продати чи знайти цеглу, дерево, бетон й інші залишки будівельних матеріалів і таким способом зменшити шкідливий вплив на довкілля. Також там можна публікувати вторинні матеріали, техніку, послуги й проєкти.
Обкладинка: Safe, Sustainable, and Swift Reconstruction of Ukraine