Нобелівську премію з хімії присудили за два проєкти: одну половину отримав Девід Бейкер «за обчислювальний дизайн білка», а іншу – Деміс Хассабіс і Джон Джампер «за прогнозування складних структур білка».

Деміс Хассабіс і Джон Джампер вивчали проблему передбачення 3D-структури білків на основі їх амінокислотної послідовності. Це важлива проблема в біології, бо розуміння структури білка може допомогти зрозуміти його функцію. Але експериментальне визначення структури білка – повільний і складний процес, тож науковці представили новий обчислювальний метод на основі штучного інтелекту. Завдяки методу AlphaFold2 науковці передбачили структуру практично всіх білків людини. 

Науковець Девід Бейкер створив перший білок, який кардинально відрізняється від усіх відомих білків – Top7. Білок має 93 амінокислоти й унікальну структуру, якої не існувало в природі. До того ж білок став найбільшим, який коли-небудь створювали. 

   

  • Напередодні Нобелівський комітет вручив премію в галузі фізіології й медицини. Її отримали Віктор Амброс і Гері Равкун за відкриття мікроРНК і її роль у посттранскрипційній регуляції генів. 
  • Нобелівську премію з фізики вручили Джонові Хопфілду та Джеффрі Хінтону за роботу зі штучними нейронними мережами, які лежать в основі ШІ.  

Обкладинка: Nobel Prize (X)