Київські ТРЦ мають найбільшу за 10 років кількість неорендованої торгової площі. Чому
Київські ТРЦ мають найбільшу за 10 років кількість вільної площі, підрахували Colliers Ukraine, пише Forbes. Показник вакантності сягає 15%.
Це близько 270 тисяч м², або 38 футбольних полів. Утім, вакантність площ відрізняється залежно від густонаселеності масиву або району. У ТРЦ «Аладдін» біля метро «Позняки» лише 5% вільних площ. Натомість у Smart Plaza Polytech, Smart Plaza Obolon і Piramida – близько нуля.
У ТРЦ, що розташовані далі від житлових масивів, ситуація гірша: ТРЦ Respublika Park має 15% вільних торгових площ, хоч вакантність і скорочуються, стверджує гендиректорка Respublika Юлія Щаслива. Найбільш незаповненим лишається ТРЦ Blockbuster, де за даними Forbes вакантність становить близько 40%.
Чому орендарі йдуть з ТРЦ і як бізнес вирішує цю проблему?
У ТРЦ не тільки в Києві, а й по всій Україні почали зникати орендарі-«магніти», які приваблювали велику кількість відвідувачів. Це H&M, бренди Gap і Marks&Spencer, які розвиває компанія Fiba Retail, а також бренди Inditex (Bershka, Zara, Stradivarius).
Українці стали загалом менше ходити до ТРЦ через повітряні тривоги. Протягом 2022 року торговельні центри були закриті майже 30 днів.
Однією з причин також називають вихід з українського ринку російських і білоруських брендів (Gloria Jeans, Ostin, BeFree). Їхні місця, утім, займають українські бренди. Наприклад, у ТРЦ Respublika почав працювати магазин меблевої фабрики Constanta з Харкова, а також бренд одягу Ohnik з Польщі.
Крім відкриття вітчизняних магазинів, ТРЦ віддають в оренду приміщення для «нетипових точок», пише Forbes. У Retroville влітку 2022-го відкрили сервісний центр МВС, а в Gulliver – інтерактивний дитячий музей «Відкривай портал у науку».
Цей матеріал підготували за підтримки наших читачів
Ще один фактор, який впливає на український бізнес, – це комендантська година, впроваджена в усіх областях України через воєнний стан. Ми розпитали деякі вітчизняні бізнеси («Планету кіно», ТРЦ Gulliver, бари Loggerhead і Parovoz) про те, як скорочення комендантської на одну годину (до 00:00) вплине на їхній бізнес.
Читайте «Нормальні новини» в телеграмі