«Зимова єПідтримка», або ж «1000 Зеленського», як її називають, – далеко не нова практика для українців. Свого часу одноразову грошову допомогу також видавали колишня прем'єр-міністрка України Юлія Тимошенко й навіть експрезидент-утікач Віктор Янукович. 

Це вже друга 1000 гривень за каденції президента Зеленського: першу, «ковідну», видавали в грудні 2019-го тим, хто пройшов повний курс вакцинації від коронавірусу. Другу тисячу анонсували перед «черговою непростою зимою» й почали видавати з 1 грудня 2024 року. Для цього запланували виділити близько 35 мільярдів гривень із держбюджету. 1000 гривень можна використати на оплату комуналки, купівлю ліків, книжок, мобільний звʼязок, товари українського виробництва, квитки на залізницю або донейти на ЗСУ. 

«Зимову» тисячу може отримати кожен повнолітній українець через «Дію», йдеться в постанові Кабміну. Батьки також можуть подати заявку на отримання грошей для своїх малолітніх дітей. А пенсіонери та люди з інвалідністю можуть забрати свою тисячу в будь-якому відділенні «Укрпошти». За три дні понад чотири мільйони українців подали заявки на отримання «зимової підтримки». З них майже мільйон заяв оформили на дітей. Кошти надходять на віртуальну карту «Національного кешбеку», яку можна було відкрити напередодні.

Ми разом із радницею у сфері банківського та фінансового права Redcliffe Partners Олесею Михайленко розбиралися, де держава взяла «зайві» кошти і чому їх не можна одразу передати на ЗСУ.

Чому просто не віддати гроші ЗСУ?

«Зимова допомога» – це гроші, які перерозподіляють із невійськових бюджетних програм, де їх не встигли освоїти у 2024 році, вказують голова бюджетного комітету Верховної Ради Роксолана Підласа та перший заступник міністра економіки України Олексій Соболев. Відповідно, це фінансова підтримка від іноземних партнерів, тож держава не може витратити її на військові потреби, пояснює фінансова експертка Олеся Михайленко.

Для держбюджету є типовою ситуація, коли закладені ще на початку року кошти не встигають повністю використати, каже Олеся. Це стається через «брак кваліфікованих кадрів», часу або технологій у деяких із міністерств. «Звідси й з’являються «зайві кошти», які кудись треба подіти», – додає вона.

Відтак «обійти систему» й переказати іноземну допомогу Україні на допомогу ЗСУ зможуть лише самі українці. Кожен українець може переказати свою 1000 гривень конкретному підрозділу, на офіційні рахунки United24, Міноборони, Державній прикордонній службі, Національній гвардії або на рахунки волонтерських фондів. Ось ще кілька ініціатив, куди можна віддати свою 1000.

Чи буде стрибок інфляції через «єПідтримку»?

Інфляція, або зріст цін, виникає, коли кількість грошей в економіці країни збільшується швидше, ніж кількість товарів, які виробляють. Виплата грошей із бюджету дійсно може спровокувати ріст інфляції, каже фінансистка. Але щоб оцінити, наскільки високим буде цей зріст, спочатку треба порівняти суму, яку держава додасть в економіку, а також розмір самої економіки.

Якщо припустити, що в Україні зараз проживає 30 мільйонів українців, і кожна людина (а це малоймовірно) забере свою «зимову допомогу», то держава додасть в економіку 30 мільярдів гривень, або приблизно 0,72 мільярда доларів. Як порівняти з прогнозованою сумою ВВП України на 2024 рік, яка складає 184,1 мільярда доларів, це 0,39% ВВП – доволі незначний відсоток, порахувала Олеся Михайленко. Зважаючи на це, інфляційний вплив тисячі буде доволі незначним.

Спосіб ловити «ухилянтів» та інші конспірологічні теорії

У соцмережі Х (раніше – Twitter) обговорюють, що «зимова єПідтримка» – це черговий план виявити чоловіків, які ухиляються від мобілізації, а також перерахувати населення. Однак «вираховувати за айпі» нікого не будуть, бо для отримання допомоги не треба йти в держоргани або додатково надавати державі нову інформацію, каже Михайленко.

Ще одна версія полягає в тому, що після відкриття картки «Національного кешбеку» держава нібито отримає доступ до вашої банківської таємниці й зможе відстежувати всі покупки та грошові перекази з картки. Тут є два нюанси: 

  • так, держава отримає доступ до інформації про покупки з картки «Нацкешбеку»;
  • ні, держава не зможе в такий спосіб дізнаватися, що ви купуєте й куди переказуєте чи звідки отримуєте гроші на інших рахунках.

Держава дійсно може контролювати покупки, які здійснюють із картки «Національного кешбеку», але лише щоб визначити, чи куплені товари підпадають від категорії, які покриває кешбек. Якщо отримати «зимову тисячу» на цю карту й більше не користуватися нею, держава точно не отримає дані про ваші покупки з інших карток, пояснює експертка.