Ми надрукували будинок на колесах із пластикових пляшок
Український стартап Lemki Robotix надрукував 3D-кемпер із перероблених пластикових пляшок. Будинок на колесах – один із кроків компанії в пошуку способів будівництва сучасного житла, яке можна масштабувати за потреби або ж повністю переробити. Про те, як інженери вчаться в мурах і як житиметься в кемпері зі скловолокна, розповідає розробник Lemki Robotix Василь Гонар.
Як надрукувати «зайву» кімнату?
По-перше, чому саме пляшки? Бо їх у країні дуже багато, це один із найдоступніших матеріалів у будь-якому регіоні. Ми додали до поліпропілену скловолокно, яке має дуже високу міцність і низьку теплопровідність, – створили власний будматеріал, із якого й друкуємо кемпери.
Наша кінцева мета – будівництво сучасного житла з можливістю його повторного перероблення. От, наприклад, молода пара живе в маленькому будинку, за деякий час народжується дитина, якій треба окрема кімната. Ми можемо додрукувати цю кімнату до будинку. Пізніше, коли дитина виросте, цю «зайву» кімнату можна «перемолоти» й надрукувати якісь лавки або інші меблі для дому з цього ж самого матеріалу.
У нас є великогабаритний 3D-принтер, який друкує композитні матеріали. Розробляємо ми їх спільно з Київським університетом технологій і дизайну. Матеріали можуть бути різні: є на основі полімерів, зі скловолокном, є на основі мармурової пудри або карбоволокна. За допомогою композитних матеріалів, із яких і створюють будівельні, ми регулюємо їхні міцність і гнучкість.
Принцип будівництва дуже схожий на те, як бджоли й мурахи будують свої будинки за допомогою мінералів і свого внутрішнього полімеру воску. Так у них виходить дуже ефективний матеріал для будівництва, який міцний і пружний водночас, ще й теплий. Ми створили щось схоже на цьому етапі для будівельної галузі й прямо зараз тестуємо це. Поки що надрукували дві стіни, які проходять низку тестів на кліматичні й фізико-механічні навантаження.
«Адаптивний» кемпер
Цей кемпер розроблювали приблизно пів року. Перші два варіанти компанія віддала для ЗСУ. Військові зробили з кемперів своєрідні схованки, які ще й не промокають. А це вже вийшов третій варіант, який однаково ще трохи доопрацьовують. Також зараз продумують варіанти інших дизайнів. За екстер’єр будинку відповідала Оксана Задиранчук, а дизайн інтер’єру розробив Мар’ян Стегура.
Завдяки 3D-друку ми можемо легко змінити загальний вигляд моделі й розміри кемпера. Якщо треба ширший кемпер або довшу саму базу, перемальовувати й перебудовувати всю модель не треба. Можна просто змінити параметри – і модель автоматично зміниться сама, а не її стилістика. Хоча зараз ми працюємо над трьома різними стилістиками, які можна буде змінювати за різними параметрами.
Сам кемпер дуже просторий, він десь на 30% ширший за стандартні альтернативи. У більшість кемперів можна просто залізти й лягти, а тут усередині можна комфортно посидіти.
Модуль кухні розташований позаду, він узагалі відокремлений від спального модуля. Готувати їжу можна лише з вулиці, стільчики й решта меблі теж розміщені ззовні. Я сам їжджу на кемпінги й розумію, наскільки не зручно, коли кухня одразу всередині, пояснює Василь. Усередині лише ліжко, яке постійно розкладене.
Також у кемпері є автомобільний обігрівач Webasto, що працює на дизелі, за допомогою якого можна встановити й автоматично підтримувати комфортну температуру в кемпері. Завдяки тому, що матеріал має низьку теплопровідність і подвійне утеплення з поролону й пропілену, споживання енергії досить низьке. До того ж, якщо зараз із вулиці зайти в кемпер, то просто від температури тіла будинок дуже швидко нагріється.
Узагалі такий кемпер – це більш літній варіант для відпочинку, бо зимові будинки загалом повинні мати інакший вигляд, хоча переночувати зимову ніч усередині буде комфортно й тепло. Цей будинок не сімейний, більше орієнтований на молоду пару. Так кемпінг можна розмітити будь-де в горах, біля лижної бази, у лісі, і він слугуватиме своєрідним сучасним наметом.
Повністю виготовити такий кемпер команда з чотирьох людей може протягом тижня. Із січня-лютого 2025 року стартап планує випускати 3D-будинки в широке виробництво. Водночас компанія також створює меблі, різні плавзасоби, будинки за допомогою технології 3D-друку й шукає партнерів для створення нових проєктів.
Фото та відео: Lemki Robotix